Aukcijonai 2OO8 rugsėjis – gruodis

Email Spausdinti

AUKCIONAI    2OO8 rugsėjis – gruodis
Vieni garsiausių brangenybių aukcionų  kuriuos rengia Criestie`s ir Sotheby`s visame pasaulyje vyksta nuo rugsėjo iki gruodžio.     Žymiausi, Ženevos –Amsterdamo- Paryžiaus- Milano- Londono- Niujorko- Honkongo- Dubajaus viešbučiai sutinka  gerbėjus bei pirklius.

 Žinoma daugiausiai dėmesio sulaukia senoviniai papuošalai, priklausę karaliams arba istorinėms asmenybėms. Todėl šiemet Ženevoje pasirodžiusios Romanovų šeimos brangenybės buvo išstatytos atskiroje salėje, kataloguose visi šešiolika lotų pristatyti rusų kalba. Susidomėjimas buvo nemenkas – iš karto tikėtasi aktyvios bei įdomios kovos. Tokio lygio aukcionais domisi ne tik pirkėjai,- juose stengiasi dalyvauti istorikai, meno tyrinėtojai, gemologai, juvelyrai, rašytojai bei žurnalistai. Brangakmeniai buvo ir bus  neišsenkantis įkvėpimo , pakylėjimo, idėjų šaltinis. Štai keletas papuošalų, pristatytų aukcione.

 

 

Lotas Nr. 268   

 

Reta senovinė sagė vaizduojanti erelį, kuris snape laiko unikalų geltoną brioleto formos briliantą. Erelis sėdi ant žydinčios šakelės, išskleidęs sparnus, kurie nusagstyti senovinio apdirbimo briliantais ,smaragdais rubinais bei safyrais. Papuošalo korpusas sidabrinis su auksiniais intarpais, sukurtas to meto meistrams būdinga atlikimo maniera. Sagė pagaminta apie  1750          metus , aukštis 7,6   cm.

 

Lotas Nr. 269

 

Tai istoriniai auskarai su unikaliais ametistais bei briliantais. Kiekvieną auskarą sudaro trys kriaušės formos ir vienas aštuoniakampis ametistai. Briliantai senovinio apdirbimo – rozetės forma -, inkrustuoti į lapelius. Papuošalo korpusas sidabrinis, su auksinėmis kojelėmis. Pagaminimo data maždaug 1760          metai.

 

 

Šie unikalūs papuošalai kažkada priklausė Petro pirmojo dukrai, imperatorienei Jelizavetai Petrovnai. Jos valdymo metai buvo pažymėti neregėta prabanga, puošnia aplinka. Amžininkas, smulkiai aprašęs to meto gaisrą. Įvardijo kad sudegė apie keturis tūkstančius  šilko suknių. Dvare apdarai buvo keičiami keturis kartus per dieną, damos privalėjo keisti ir papuošalus. Jelizaveta griežtai sekdavo, kaip laikomasi etiketo, bausdavo prasikaltusius.

     To meto imperatoriaus dvarui kiaurus metus  dirbo dvi  juvelyrinės dirbtuvės , kurios vienijo  vietinius ir užsienio meistrus.Vienas mylimiausių jos juvelyrų buvo šveicaras Pozje.  Manoma,kad tai jis pagamino auskarus bei sagę. 1764        Metais grįžo į tėvynę. Apie darbą Jelizavetos dvare jis parašė memuarus, kuriuose ne tik smulkiai aprašė papuošalus bet ir skundėsi kad atlyginimo už darbus kartais tekdavo laukti ištisus mėnesius.

 

Įdomus ir tas faktas, kad abu papuošalai jau antrą kartą  pasirodo  Cristie`s aucione. Pirmą kartą 1927        metais juos išstatė  sovietų vyriausybė , norėdama gauti valiutos. Buvo pristatyti 124       lotai , karūnos brangenybių, tarp kurių puikavosi ypatingoji sutuoktuvių karūna. Žymus akademikas – gemologas- Fersmanas aprašęs šias brangenybes pažymėjo,kad tai unikalūs istoriniu požiūriu papuošalai. Žinoma jo pasipiktinimas tegalėjo apsiriboti tik užslėptu sarkazmu. Prie auskarų jis pridėjo prierašą, kad tai vieni pirmųjų ametistų pradėtų kasti bei apdirbti Urale 1750        metais.

 

 

Sagė buvo iš karto parduota už 145       tūkstančius Šveicarijos  frankų. Dėl auskarų teko pakovoti,  kaina pakilo iki  433       tūkstančių .

Sovietai vėliau ne kartą pardavinėjo ne tik karūnos brangenybes , bet ir kitus meno kūrinius. Turint omenyje ,kad didžioji dalis vertybių buvo konfiskuota arba išvogta,- aukcionai tai viena iš galimybių pamatyti bei išsaugoti papuošalus. Dėka jų brangenybės rado kitus šeimininkus ,dažniausiai tai Europos bei rytų karališkosios šeimos,  Iki šiolei senieji brangakmeniai puošia karališkąsias moteris, jų dėka mes galime jais gėrėtis, nes kiti brangenybių savininkai dažniausiai laiko jas seifuose ir nori likti nežinomi.

Ekspertė gemologė Alma Dūdienė