Ametistas

AMETISTAS

     Ametistas tai viena iš gražiausių  kvarco rūšių. Charakteringa šiam mineralui violetinė spalva  varijuoja nuo šviesios iki tamsiai violetinės, persiliedama rožiniais purpuriniais atspalviais. O juk violetinės spalvos mineralų gamtoje yra labai mažai.

      Pavadinimas, išvertus iš graikų kalbos reiškia : atsparus vynui, negirtėjantis. Senovės graikų mitas pasakoja apie vyno dievą Dionizą, kuris įsimylėjo nimfą  Ametisę ir taip audringai siekė jos meilės kad  Artemidė pavertė Ametisę brangakmeniu norėdama ją apsaugoti. Nuo tų laikų manoma, jog gerdamas iš sidabrinės taurės, puoštos  šiais brangakmeniais ne tik niekada negirtėsi, bet ir išlaikysi aiškų protą bei valią.

   Pagal 1672 metais Rusijos vienuolyne rastą aprašymą tai “aiškų protą duodantis ir geruose darbuose padedantis,...“ akmuo. XVI a Rusijoje šie mineralai buvo brangesni už rubinus. Carienės Irinos Godunovos karūnoje puikuojasi didžiulis ametistas apsuptas safyrų. Tais laikais tai buvo turtingųjų mineralas. Dėl savo spalvos ir magiškų savybių mėgiamas dvasininkų. Bažnytinių regalijų, rūbų puošyboje jam būdavo atiduodama pirmenybė. Maskvoje, Kremliaus saugyklose yra relikvinė evangelija, kurią puošia šie akmenys. Labai gražūs ametistai sudėti į Smolensko dievo motinos ikoną (1648m)

    Ametisto radimvietės išsibarsčiusios po visą pasaulį. Vienas iš stambiausių egzempliorių, 65kg mineralas, drauge su kvarcais rastas šiaurės Suomijoje. Anglijoje, istorijos muziejuje, saugomas 343karatų ovalas, kurio spalva laikoma ametisto etalonu.

    Senovės Šumerų aprašymuose akmuo buvo laikomas magiškiausiu iš visų mineralų, labiausiai tinkamų meditacijai. Įvaldę šio akmens galias senovės magai sėkmingai gydydavo psichikos ligas, padėdavo atgauti atmintį, sielos ramybę, lengvai susitaikyti su praradimais. Ametistas sako: “atiduokite viską, kad pasiimtumėte dar daugiau“. Žinoma, turima galvoje dvasinės vertybės. Manoma, kad šis akmuo parodo, kiek nedaug sugebėjimų įvaldžiusi  žmonija ir kad žmogaus proto galimybės beribės. Šie pastebėjimai buvo rasti iššifravus  senovės šumerų molines lenteles. Jas tyrinėjęs anglų archeologas Berdy rado daugybę perspėjimų ir apie tai, kad su šio akmens jėga susidūręs neišmanantis žmogus, gali prisidaryti daug žalos, o save gydyti ir kitiems padėti turi teisę tik žyniai.

     O liaudyje sklando legendos ir linksmos istorijos apie nuviliotus jaunikius ir paveržtas žmonas. Buvo sakoma, kad norint prisivilioti sau patikusį mylimąjį - dovanok jam ametistą. Ištekėjusioms moterims buvo rekomenduojama nepriimti šio akmens dovanų, kad nepatektum į pinkles ir nepaliktum savo vyro. Negalinčioms pastoti rekomenduota gerti vandenį, kuriame per naktį stovėjo ametistas.

      Papuošaluose derinamas su kalnų krištolu bei rožiniu kvarcu, kurie pabrėžia ametisto taurumą. Ypatingai gražūs šie mineralai vakariniame apšvietime – persiliejantys rausvai bordo atspalviais. Nešiojant su pertraukomis - gerina miegą, padeda atsikratyti sunkių minčių, grynina sielą. Visa tai jaunina, lygina raukšles, padeda būti žvaliam. Tai meilės –taikos ir išminties akmuo.   

     Lekiantis šuoliais šiuolaikinis pasaulis baugina ir vargina begaliniu informacijos srautu. Nesugebantis  greitai atsirinkti, ko jam reikia, žmogus pasimeta, jaučia nuovargį. Sunkumas, slogutis, apatija – nuolatiniai šių dienų palydovai. Štai tada, kaip sako senieji išminčiai, ametistas moko: sustok, tau šito nereikia? Pagalvok – gal  tau netinka? Pailsėk, pasidžiauk šia diena, gamta, savo vaikais, šeima, aplankyk draugus. Nuolatiniai primindamas apie pusiausvyrą šis mineralas nenuilstamai dirba savo darbą.

      Senovėje manyta, kad tose vietovėse kur randami šie mineralai, susidaro labai palankūs žmogui energetikos srautai, geras klimatas, gera aura. Išminčiai sako, kad ametistas valdo vėjų energiją, stiprina dvasines ir kūrybines galias. Tinka oro ženklams ir žmonėms dirbantiems kūrybinį, protinį darbą, padeda rikiuoti mintis, rasti atsakymus į sunkius klausimus.

       Nepriekaištingai nušlifuotas mineralas - puikiai atspindi šviesą. Ypač populiarūs šiuo metu yra Uralo ametistai, kaip ir kiti kvarcai  pasižymintys aukšta kokybe. 10 – 20 karatų egzemplioriai  yra madingi -  mėgstami juvelyrų  dėl savo  nuostabių atspalvių.

Ekspertė gemologė Alma Dūdienė

There is no image in this category

 

 

 

Phoca Gallery