Granatas

GRANATAS

       Granatas simbolizuoja džiaugsmą, drasą, meilę ir gyvybingumą. Pavadinimas kilęs nuo lotyniškojo „granatus“, reiškia – grūdas. Nors granatai randami įvairiausių spalvų,  priimta juos laikyti tamsiai raudonais.

Nuo seno pagal savo radimvietes ir atspalvius granatai turi daug pavadinimų. Rausvi suvioletiniu atspalviu vadinami – almandinais, ryškiai raudoni – piropais, rudai raudoni – spesartinais, žali – grosularais ir dar kt. Porūšių pavadinimais.  

Plinijus vyresnysis juos vadino karbunkulais, nuo lotyniškojo - “karbo” angles. Savo ryškiomis spalvomos mineralai primena įkaitintas laužo žarijas.

Čekijoje, Trebnicos muziejuje, kaip didelė relikvija saugomi papuošalai iš piropų, kurie priklausė aštuoniolikmetei turtingos šeimos gražuolei Ulrikai. Ją garbiame amžiuje buvo įsimylėjęs Gėtė ir apdainavo “Marientbado” elegijoje. Sagė, žiedai, auskarai ir kolje iš penkių eilių granatų ir šiandien stebina savo grožiu.

     Senovėje apie granatus sklido legendos. Buvo pastebėta unikali mineralų savybė sukelti aistrą. Apyrankė arba kulonas nešiojamas ant kaklo  staiga imdavo neįtikėtinai aštriai blizgėti, ypatingai šeimininkui patękus į nepažįstamą aplinką arba svetimą kompaniją. Būdavo spėliojama ar akmuo nori, kad šeimininkas gražiau atrodytų, ar perspėja apie pavojų. Senovės raštuose randami perspėjimai apie tai, kad nei vogtų nei rastų granatų geriau nenešioti, nes tai prišaukia nelaimes.

     Viena iš rečiausių ir gražiausių granatų rūšių – demantoidai (andraditai). Pavadinimą gavę dėl  stiprių, žėrinčių atspalvių. Akmuo turi chameleono savybių – mainosi samaniniais, kaštoniniais, žaliais atspalviais. Šiais laikais, kai niekuo juvelyrikos  pasaulio nustebinti lyg ir negalima  demantoidai turi kuo sublizgėti, ne tik savo grožiu, bet ir permainingu charakteriu. Niekas iki galo neatskleidė magiškųjų šio mineralo galių. Gemologijos pasaulyje kalbama, jog ekspertas, susižavėjęs jais gali nustoti domėtis kitais mineralalais ir visą gyvenimą paskirti tik šiems akmenims tyrinėti.

      Senovės alchemikai  granatus plačiai naudojo medicinoje. Manė, kad jie gali stipriai veikti aplinkinius ir vadino filosofiniais akmenimis. Tiems, kurie persirgo gelta, keletą metų skirdavo nešioti granatus, o asmenims linkusiems į bronchitus liepdavo nešioti kulonus auksiniame apsode. Manyta, kad jis labai padeda gimdyvėms, kad gimdymas praeitų lengvai ir kūdikis būtų sveikas. Ne kartą senos pribuvėjos pasakodavo istorijas, kai ant gimdyvės rankos uždėtas papuošalas žėrėdavo tarsi įkaitinta anglis, o po to atrodydavo kaip užgęsus plyta. Kinų medicinoje randami aprašymai apie vaistus iš granatų miltelių, kurie gydo impotenciją. A. Makedonietis užkariavęs Babiloną rado gausybę ginklų puoštų granatais, šiame mieste kiekviena turtinga šeima stengėsi  įsigyti auksinių, sidabrinių taurių, amforų. Buvo manoma, jog vynas tokioje taurėje suteikia aistros ir stiprybės.

      Šiandien manoma, kad granatas atneša laimę aistringiems ir aktyviems žmonėms, kurie moka dirbti negailėdami jėgų ir linksmintis užmiršę kazdienybę. Tinka jaučiams, kurie dirba tol kol nukrenta. Poto gali ilgai ilsėtis, kad greičiau įsijungtų į darbus, akmenys padeda išsijudinti. Santūriesiems ožiaragiams padeda išreikšti savo aistrą, parodyti jausmus. Karigiesiems šauliams tai puikus draugas ir palydovas, nenuilstantis minčių generatorius. Lėtiems, melancholiškiems žmonėms granatas neteikia jokio pasitenkinimo, kadangi veikti pradeda tik aštriose, dinamiškose situacijose tarsi padėdamas išlaikyti stiprius pojūčius. Tinginius jis erzina.

Tačiau jei vykstate ilsėtis, keičiate aplinką arba norite pabūti vienas - šiuos mineralus taip pat padėkite poilsiui.

          Šie mineralai gerbiami ne tik dėl grožio, jie laikomi deimantų šaukliais, vedliais

per šachtas. Paprastai ten kur randami granatai neretai yra ir deimantų.

        Žali ir raudoni mineralai – tai brolis ir sesuo. Viename papuošale jie žaidžia vienas su kitu ir teikia lengvą nerūpestingą džiaugsmą, tačiau kartu priverčia analizuoti gyvenimą  ir ryžtis rimtiems

sprendimams. Raudoni pateikia vaizdinius, o žali  juos materializuoja.

Ekspertė gemologė Alma Dūdienė

There is no image in this category

 

 

 

Phoca Gallery